EN PL

Inteligentne miasta ułatwiają życie

portalsamorzadowy.pl - 27-05-2013
Fot. Fotolia
Technologia w inteligentnych miastach nie może być celem samym w sobie. Ważne jest, co chcemy dzięki technologii osiągnąć.
Nowoczesne technologie stały się częścią współczesnego życia. Nikogo nie dziwią smartfony, tablety, GPS-y, elektroniczne liczniki, bezdotykowe bilety czy systemy zmieniające sygnalizację na skrzyżowaniach.Umieć korzystać z tego co już jestSystemy komputerowe „przerabiają" niesamowite ilości danych. Inteligencja w odniesieniu do miast polega jednak nie na ich gromadzeniu, ale właściwym wykorzystaniu.– Dane, które są w urzędach i które napływają z różnych stron dzięki nowym technologiom, powinny służyć rozwojowi miasta i prognozowaniu pewnych zdarzeń – twierdzi Krzysztof Kardaś, dyrektor biura integracji systemów firmy ATENA - Usługi Informatyczne i Finansowe. - Chodzi też o to, by efektem projektów, jakie realizują urzędy, były nie tylko nowe systemy, ale też bardziej wykształcona kadra.Miasta aglomeracji śląskiej szykują się do wprowadzenia tzw. śląskiej karty usług publicznych, która zastąpi bilet w tramwajach i autobusach. Będzie nią też można płacić za wejście na basen czy do muzeum.– Czy samo wprowadzenie takiej karty uczyni nasze miasto inteligentnym? Nie. Tak będziemy mogli mówić o sobie, jeśli zaczniemy wykorzystywać uzyskane dzięki karcie dane do lepszego zarządzania usługami – zauważa Piotr Uszok, prezydent Katowic. – W polskich miastach ubywa mieszkańców, być może inteligentne rozwiązania przekonają ich do powrotu – kontynuuje, ale dodaje, że rozwiązania wykorzystywane w biznesie do administracji często wchodzą z opóźnieniem.A problemów w miastach jest naprawdę sporo od komunikacji, przez zarzadzanie przestrzenią miejską, po ochronę środowiska.– Sama wizja rozwoju nie wystarczy, trzeba mieć strategię działania, która pozwoli zapanować nad codziennymi i niecodziennymi zdarzeniami – uważa Sławomir Nowicki, prezes PKP Informatyki.Bo to właśnie sytuacje nietypowe, awaryjne są prawdziwym sprawdzianem dla władz miasta i jego służb. Zaprzężenie nowych technologii i zbieranie informacji może służyć np. przeciwdziałaniu problemom w ruchu drogowym, przy braku płynność z powodu codziennych korków, ale też w razie wypadku.– Dzięki odpowiednim systemem można uprzywilejować pewne pojazdy wjeżdżające do centrum miasta, tym samym zadbać chociażby o jakość powietrza, czyli o zdrowie mieszkańców. Nie wiem, czy jest w Polsce duże miasto, które mieści się w europejskich normach mówiących, że maksymalnie w roku może być 35 dni z przekroczonymi poziomem pyłu zawieszonego. W Warszawie takich dni jest 140 – podkreśla Ewa Wolniewicz-Warska, menedżer sprzedaży Kapsch Telematic Services.W wielu europejskich miastach obserwowany jest trend rezygnacji z transportu własnego na rzecz transportu miejskiego.– Ale praktyka naszych miast podnoszenia cen biletów tramwajowych i autobusowych do tego raczej nie zachęci – dodaje Ewa Wolniewicz-Warska.Inteligentne miasto przede wszystkim odpowiada na potrzeby mieszkańców– Z naszych analiz dotyczących zwyczajów poruszania się ludzi po mieście wynika, że dziennie skłonni są pokonywać maksymalnie 45-50 km. Chcą korzystać z auta, ale coraz mniej chcą je posiadać, bo wiąże się to z odpowiedzialnością i kłopotami jak na przykład szukanie miejsca do zaparkowania – przedstawia Małgorzata Cecherz-Kowalska, dyrektor marketingu BMW Group Polska. – Działają już miejskie systemy wypożyczania rowerów, zatem można sobie wyobrazić, że za niedługo będą popularne tzw. drive now, czyli systemy wypożyczania samochodów.Ale inteligentne miasto to nie tylko sprawny transport, lecz także na przykład czujniki na wałach przeciwpowodziowych.– Mieszkaniec chce być spokojny, że w razie powodzi czy innego kataklizmu nie nastąpi totalny chaos. Ale to trzeba wcześniej przewidzieć, prowadzać analizy, symulacje – wyjaśnia Justyna Zander, projekt menedżer, Uniwersytet Harvarda.Jej zdaniem sami mieszkańcy, o ile da im się odpowiednie narzędzia i możliwości, będą tworzyć nowoczesne rozwiązania.– Inteligentne miasto to inteligentni ludzie. Jeśli stworzymy platformę wykorzystująca różne systemy i technologie oraz zachęcimy mieszkańców do korzystania i wymiany informacji sami będą ją współtworzyć. Z takiej platformy będzie można dowiedzieć się nie tylko, gdzie są wolne miejsca parkingowe, ale także, gdzie warto posłać dziecko do szkoły czy przedszkola – przekonuje Justyna Zander.Technologia a prywatnośćObawy budzi czasem wykorzystywanie nowych technologii do inwigilacji mieszkańców.- Korzystając z informacji, na przykład z kart SIM telefonów komórkowych, które praktycznie ma każdy mieszkaniec, można czerpać informacje o ruchach ludności. Z kolei dzięki elektronicznym czujnikom czy licznikom notującym na przykład zużycie prądu można stwierdzić, czy ktoś jest w domu, czy nie – wymienia Maciej Kocięcki, dyrektor usług internetowych i aplikacji biznesowych Orange Polska. – Pamiętajmy, że celem wprowadzania takich czy innych systemów jest to, by ludziom żyło się łatwiej, znośniej.Problemem przy wykorzystaniu różnych danych mogą być przepisy o ochronie danych osobowych.– Musimy mieć na uwadze ograniczenia prawne. Ochrona prywatności to też wyzwanie – uważa Piotr Uszok.Pytanie, czy ludzie, szczególnie młodzi, sami nie pozbawiają się prawa do prywatności, publikując informacje o sobie w internecie?– Prywatność to nie jest nowy problem, ale będzie zupełnie inaczej postrzegana przez nowe pokolenie, dla którego wszechobecna technologia jest czymś oczywistym – przekonuje Justyna Zander.
Wydawcą serwisu 2013.eecpoland.eu jest Grupa PTWP SA.