EN PL

Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna – prezentacje

Afryka pokazała inwestorom swoje silne strony

wnp.pl (Paweł Szygulski)
Obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym przedstawiciele krajów Afryki, w ramach Forum Współpracy Gospodarczej Afryka - Europa Centralna przedstawili prezentacje przybliżające inwestorom ich państwa. W tej samej sesji, która odbyła się we wtorek 14 maja, wzięło udział także polskie Ministerstwo Gospodarki, które zaprezentowało program "Go Africa!".
PREZENTACJE
W GALERIACH

- Polskę i kraje Afryki łączy podobna historia. Naszym wspólnym atutem jest też kapitał ludzki - stwierdziła na początku swojej prezentacji Kinga Szafrankowska z Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki RP. - Ponadto zaczynamy współpracę na zasadach partnerskich, bez zbędnych obciążeń z przeszłości.Wśród atutów Polski wymieniła m.in. duży rynek zbytu, stabilną gospodarkę i centralne położenie w Europie.- Celem projektu "Go Africa!" jest przede wszystkim zwiększenie wymiany handlowej i inwestycyjnej. Jest on częścią większego programu, który ma prowadzić do internacjonalizacji polskich firm - poinformowała Szafrankowska.W tym celu Ministerstwo Gospodarki organizuje misje biznesowe towarzyszące zagranicznym wizytom przedstawicieli polskich władz a także liczne działania informacyjne i edukacyjne dla polskich firm.- Wokół projektu "Go Africa!" zamierzamy też zgromadzić środowiska akademickie oraz afrykańskich absolwentów polskich uczelni , którzy mogą bardzo przyczynić się do wzajemnego zbliżenia - powiedziała przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki.Do najważniejszych dla współpracy sektorów gospodarki Kinga Szafrankowska zaliczyła: rolnictwo, górnictwo (sprzedaż maszyn górniczych), budownictwo, branże IT, przemysł farmaceutyczny oraz produkcję aparatury medycznej oraz przemysł meblarski.

Możliwa rywalizacja z krajami BRIC.Z kolei Artur Zdybicki, prezes zarządu działającej od kilku lat w Afryce firmy Fair Minds, przedtawił raport nt. Afryki Zachodniej, przygotowany we współpracy z Unią Gospodarczą i Monetarną Afryki Zachodniej. W sumie dotyczył on 15 krajów zrzeszonych w ECOWAS, czyli Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.- Z raportu jednoznacznie wynika, że lokomotywą gospodarczą tego regionu jest Nigeria - powiedział Artur Zdybicki.

Zauważył przy tym, że mimo gospodarczej ekspansji krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), kraje opisane w raporcie ciągle najwięcej importują z Europy.- Co ciekawe, Indie i Brazylia więcej w Afryce Zachodniej kupują, niż do niej sprzedają - dodał.Prezes Fair Minds zwrócił też uwagę, że region ten odznacza się też w ostatnich latach wysokim wzrostem gospodarczym.

- Dotyczy to zwłaszcza ośmiu krajów zrzeszonych w ramach Unii Gospodarczej i Monetarnej Afryki Zachodniej - podkreślił Artur Zdybicki.Do organizacji tej należą: Benin, Burkina Faso, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo i Wyvrzeże Kości Słoniowej.

Specjalne klastry dla przedsiębiorców.Następna prezentacja dotyczyła gospodarki i możliwości inwestycyjnych w Angoli. Przedstawiła ją Laura Alcântara Monteiro, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Angoli.- Mój kraj jest bardzo zainteresowany wzrostem partnerskiej współpracy między firmami z Polski i Angoli - zaznaczyła na wstępie Monteiro.- Naszym atutem na pewno jest fakt, że w ciągu ostatnich 12 lat zwiększyliśmy nasze PKB o 10 proc., podczas gdy liczba ludności wzrosła o 3 proc. - dodała.- Udało nam się też poskromić nadmierną inflację, która wcześniej przekraczała 10 procent. Obecnie znajduje się poniżej tego poziomu i nie jest już poważnym problemem - oświadczyła.- Wprowadzamy też liczne reformy i modernizujemy nasza infrastrukturę oraz realizujemy plan wspierania przedsiębiorczości - zadeklarowała.- Chcemy stworzyć szereg klastrów, dzięki którym zdywersyfikowalibyśmy gospodarkę opierając ją również na dziedzinach, które dotychczas nie były w Angoli zbyt rozwinięte. Jestem przekonana, że Polska ze swoimi doświadczeniami może nam w tym wydatnie pomóc - podsumowała Monteiro, dodając, że wszyscy polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc rządowej Agencji Wsparcia Inwestycji Prywatnych w Angoli.Ekspresowy wzrost PKBSerię prezentacji zakończył prof. Anastase Shyaka, prezes zarządu Rwanda Governance Board. Przedstawił on skalę zmian gospodarczych, jakie zaszły w Rwandzie od połowy lat 90. oraz najmocniejsze obecnie strony jej ekonomii.- Nie tak dawno kojarzono nas tylko z wojną i ludobójstwem. Obecnie w naszym kraju jest już jednak zupełnie bezpiecznie. Co więcej, Rwanda tempo rozwoju Rwandy należy do najszybszych w Afryce - zaznaczył prof. Anastase Shyaka.- W ciągu 10 lat potroiliśmy nasze PKB. Co prawda ciągle jest ono na niskim poziomie, ale taki wynik musi robić wrażenie - dodał.

Przedstawiciel Rwandy pochwalił się też istotnym ograniczeniem zasięgu biedy w swoim kraju.- W 1994 roku 77 proc. obywateli żyło poniżej progu ubóstwa. Dziś ten wskaźnik wynosi już mniej niż 50 proc. - oznajmił. Prof.

Anstase Shyaka poinformował też, że Rwanda rozpoczyna właśnie realizację planu rozwoju na lata 2013-2017.- Przede wszystkim chcemy rozwijać budownictwo oraz energetykę. Rząd zamierza być na tym polu bardzo aktywnym partnerem i jest gotowy inicjować inwestycje, które następnie byłyby kontynuowane przez prywatny biznes - zadeklarował.- Istotą rozwoju jest idea. Wierzę, że z tych idei, o których obecnie dyskutujemy, wkrótce wyrośnie coś dobrego - podsumował przedstawiciel Rwandy.Paweł Szygulski

WYSZUKIWANIE SESJI

Proszę wybrać dzień

Proszę wybrać lokalizacje sesji

Nazwa sesji

Wydawcą serwisu 2013.eecpoland.eu jest Grupa PTWP SA.