EN PL

Nowa perspektywa finansowa UE – wyzwania dla samorządów

Projekty w nowej perspektywie unijnej trzeba wybierać z głową

portalsamorzadowy.pl
Wraz z nową perspektywą unijną 2014-2020 nadchodzi czas, kiedy trzeba zadbać o dokładne opracowanie projektów i przemyśleć, czy dane inwestycje są na pewno potrzebne.

Unijna perspektywa 2007-2013 nauczyła samorządy wydawania pieniędzy na proste inwestycje. Teraz czeka je szok i dostosowanie się do nowych reguł.



- Nowe reformy powodują, że częściej będą to środki zwrotne. Samorządom będzie trudniej znaleźć pieniądze niż dotychczas, więc trzeba wybierać inne rozwiązania finansowe - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.



Samorządy będą musiały sięgnąć po pożyczki bankowe lub poszukać partnera prywatnego. Ponadto władze powinny zacząć współpracować ze sobą.



- Tego wymagają m.in. nowe instrumenty np. zintegrowane inwestycje terytorialne - wyjaśnia prezydent Grobelny.



Jak informuje Jarosław Bełdowski, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, mimo że nowa perspektywa unijna 2014-2020 będzie szokiem, to samorządy pokazały, że są na to gotowe. Przykładem może być przebudowa dworca w Sopocie.



- Projekt przebudowy dworca w Sopocie został zrealizowany w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie zaangażowane zostały środki prywatne, ale także unijne. To jedyny dotąd taki projekt w Europie. Pokazuje to, że innowacyjność samorządów jest bardzo duża - uważa Jarosław Bełdowski.



Jednak - jak mówi - aby tę innowacyjność utrzymać, konieczna będzie współpraca samorządów na poziomie regionalnym.



- Zwłaszcza ze względu na chociażby zintegrowane inwestycje terytorialne, nowy instrument mający przyczynić się do poprawy wykorzystania środków strukturalnych na określonych obszarach - mówi Jarosław Bełdowski.



Instrumenty te mają służyć realizacji zintegrowanej strategii rozwoju danego terytorium. Będą realizowane głównie w miastach i na ich obszarach funkcjonalnych.



- Są źródłem innowacyjności i efektywności. Obszary te mają olbrzymie problemy i nowe instrumenty mogą temu zaradzić. Odpowiednia mobilizacja samorządów już następuje. Dzięki tym instrumentom nastąpi pewien stopień integracji i łatwiej będzie pozyskać środki - uważa Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego.



Zdaniem Marka Sowy, marszałka woj. małopolskiego, przez wiele lat gminy miały skłonność do dzielenia i rywalizacji. Teraz może się to zmienić.



Pozyskanie środków unijnych należy jednak zacząć od wyboru projektów, które się chce zrealizować. W perspektywie 2014-2020 finanse będą przeznaczane głównie na nowe technologie i projekty innowacyjne. Problemem może być przekonanie mieszkańców, dlaczego pewnych inwestycji nie będzie można zrealizować.



- Trzeba będzie wybrać z unijnego menu projekty, które przyniosą coś dobrego. To nie tak, że unijne pieniądze są po to, by je wziąć i wydać. Trzeba wybrać projekty, które są priorytetem - radzi Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.



Jak dodaje, włodarze miast i gmin muszą grać z mieszkańcami w otwarte karty i wytłumaczyć im, że niektóre inwestycje, choć mogą się przydać, nie są tak naprawdę konieczne.



- Komisja Europejska nie chciała się zgodzić na przykład na przeznaczenie środków na kulturę, ale w końcu w nowej perspektywie unijnej będą pieniądze na kulturę. Chodzi tylko o to, żeby były to inwestycje sensowne, które na przykład zapewnią miejsca pracy - informuje Jan Olbrycht.



To samo z turystyką czy z pieniędzmi na drogi lokalne.



- Oficjalnie nie będą finansowane, ale jeśli wpinają się w nowy system, to w rzeczywistości znajdą się środki - mówi Jan Olbrycht.



Jak wyjaśnia, wraz z nową perspektywą nadchodzi czas, kiedy trzeba zadbać o dokładne opracowanie projektów i przemyśleć, czy dane inwestycje są na pewno potrzebne.



- Jeśli mieszkańcy chcą zbudować kolejny aquapark, to w porządku. Tylko czy za pozyskane pieniądze nie lepiej byłoby zbudować oczyszczalnię? Bo jeśli nie będziemy jej mieć, to zapłacimy olbrzymie kary. Więc chyba aquapark w porównaniu z taką inwestycją przegrywa - wyjaśnia Jan Olbrycht.



Artykuł powstał na podstawie sesji "Nowa perspektywa finansowa UE - wyzwania dla samorządów", podczas EuropejskiegoKongresu Gospodarczego w Katowicach.

WYSZUKIWANIE SESJI

Proszę wybrać dzień

Proszę wybrać lokalizacje sesji

Nazwa sesji

Wydawcą serwisu 2013.eecpoland.eu jest Grupa PTWP SA.